Yuppiii Beslenme Saati!

Okulumuzda beslenme saatlerinin ayrı bir önemi vardır…
Tüm öğünlerimiz okulumuz yemekhanesinde aşçımız tarafından kendisine verilen listeyi özenle uygulayarak gerçekleşmektedir. Beslenme listemiz çocuklarımızın fiziksel gelişimleri, çeşitlilik ve damak zevklerini geliştirecek farklı menüler oluşturularak, mevsimsel sebze ve meyveler göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Yeterli ve dengeli beslenmeyle desteklenmelidirler. Bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için karbonhidrat ve protein kaynaklarından zengin bir kahvaltı yapmaları gerekmektedir. Her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapan çocukların kilolarını korudukları, daha düşük kolesterol ve daha dengeli kan şekeri seviyelerinin olduğu bilinmektedir. Düzenli kahvaltı yapan çocuklarda vitamin ve mineral eksiklikleri görülmemektedir.

Altın Öğün Kahvaltı:

Günün en önemli öğünü. Çocuklar hızlı bir büyüme ve gelişme sürecinde olduklarından..

Öğle Yemeği :

Dönüşümlü olarak çeşitli mevsimsel sebze, beyaz et, Kırmızı et ve baklagillerden oluşmaktadır. Farklı ev yapımı çorbalar… Salata çeşitleri… Tahıllı ekmekler Çocuklarımıza sunulmaktadır. Yemeklerimizde hazır gıdalardan uzak durmaktayız.

İkindi Kahvaltısı :

Çocuklarımızın en sevdiği ara öğündür. Fırında taze pişmiş kekler, sıcacık Poğçalar… Mevsim meyvelerinden yapılmış pastalar… Taze sütle yapılmış pudingler, el yapımı sütlaçlar ve mevsim meyveleri, çocuklarımızı iştahsızlığın esaretinden kurtarıp, yemek yemenin keyfine vardırıyor…

Perşembe günleri Mutfak Atölyesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda ikindi kahvaltısında afiyetle yeniyor…

Su Tüketimi :

Çocuklar maalesef susadıklarının farkına varamıyor. Çocuklar bazen susadıklarını hissettikleri halde oyunlarına ara vermek istemedikleri için su içmiyor. Bu noktada en önemli görev bizlere düşüyor. Yetersiz sıvı tüketimi çocukların vücut ısısını yükseltirken, fiziksel ve zihinsel performansı düşürüyor. Bu durum çocukların konsantrasyonlarını bozuyor ve öğrenme yeteneklerini azaltıyor. Böyle çocuklar daha hırçın oluyor ve daha çabuk yoruluyor. O nedenle çocuklarımızın su ihtiyacı özel olarak onlar talep etmeden karşılanmaktadır.

Okulumuzun su ihtiyacı BMS marka 2020 Aquatech Tezgahaltı Su Arıtma cihazı tarafından arıtılarak sağlanmaktadır.

Her sabah kahvaltıda dönüşümlü olarak: Süt, Beyaz peynir, Zeytin, Yumurta, Tereyağ, Bal, Tahinli-Pekmez, Haşlanmış Patates, Farklı Bitkilerden oluşan çaylar… Çeşitli kahvaltılıklar; yumurtalı ekmek, krep, fırında pizza …

1

Yukarı Çık ↑