“Nitelikli beden eğitimi moral gelişimini etkileyebilir.”

Çocukluk ve gençlik döneminde kazanılan ve yaşam boyu korunan fi­ziksel sağlık, bedenin en üst kapasitede işlev görmesi için zorunlu görül­mektedir. Egzersiz eğitimi, çocuğun ailesi ve öğretmeninin mesajlarını an­layacak kadar büyüdüğünde hemen başlamalıdır. İngiliz çocukların %25’i aşırı kiloludur. TV seyretmede harcanan haftalık saatler ile çocuklardaki obezite arasında açık bir ilişki bulunmuştur.

Temel motor gelişimini destekleyici spor aktiviteleri, çocuklarımızın bedensel ve sosyal gelişimlerini destekleyerek var olan enerjilerini olumlu yönde kullanmalarına yardımcı olmaktadır.

Fiziksel aktivite gerilim ve anksiyetenin boşalmasına yardım eder ve sabır davranışını kolaylaştırır.

Beden eğitimi çocuklarda kendi değerini fark ederek bu hissi kazan­mada, fiziksel aktivite kavram ve becerilerinin gelişimine olanak tanır. Daha güvenli, bağımsız, kendini kontrol edebilen bir kişilik almasına imkan verir.

Müzik eşliğinde güne daha zinde başlamaları için step, aerobik, jimnastik ile beden hareketleri içeren bu çalışmalar her gün uygulanır. Çocukluk çağında başlanılan ve düzenli olarak devam ettirilen sportif etkinliklerin, ileri yaşlardaki fizyolojik faydalarını da göz önünde bulundurarak hazırladığımız etkinliklere katılan çocuklarımız, bedensel gelişimlerini sağlıklı olarak sürdürürler. Bugün sporun bir eğitim aracı olarak çocuğun her yönden gelişmesinde büyük rol oynadığı bilinmektedir.

Sportif oyunlara bir ekip üyesi olarak katılma; çocukta yardımlaşma, beraber çalışma, diğer ekip elemanlarına ve oyun düzenine saygılı olma gibi duyguları geliştirir. Kaslarını ilk olarak oyunda, daha sonra da sistemli ve az çok kurallı spor etkinliği içinde geliştirmeye yönlendirilen çocuk, güçlü bir fiziksel yapıya sahip olacaktır. Bunun için her sabah öğretmen ve müzik eşliğinde jimnastik çalışması, takla, zıplama, atlama, tırmanma, ritimle sallanma, bahçe oyunları ile aktivitelerimiz gerçekleştirilmektedir.

Bu etkinlikler gün içi eğitim programı içinde yerleri almıştır.

 


Yukarı Çık ↑