“İçimizdeki Beni ve Çevremizi Drama Atölyesinde keşfetiyoruz.”

Drama bireyin duygu, düşünce ve hayal gücünü tiyatro teknikleri kullanarak ortaya koymasını sağlayan bir grup çalışmasıdır. Kişinin, davranış ve tutumlarının en belirgin görüldüğü ortam sosyal ortamıdır. Bu ortamda kişi, neyi nasıl, niçin ve ne şekilde ortaya koyduğunu, tepkilerini ve sebeplerini çok rahat gösterir. Bu açık ve net fotoğrafın ortaya çıkmasını sağlayan yöntem ise Yaratıcı Drama dır.

Oyunu, eğitim amaçlı ve kontrollü olarak uygulayarak, eğlence ve bilgilenmeyi aynı anda yaşatmayı hedefleyen drama dersleri sayesinde çocuklar kendilerini ve yapabileceklerini tanıma fırsatı bulurlar, farklı insanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenirler. Çocuğun hayal dünyasında kurduğu ve rol yapma yeteneği ile desteklediği aktivitedir.

Onlara bir yaşam dersi, öğüt, eleştiri ya da kulaklarına küpe olacak dersler vererek ya da sürekli müdahalelerde, yönlendirmelerde bulunarak zaten çok alışık oldukları bir ilişki tarzının tamamen dışındayız. Zaten her şeyin o kadar farkındalar ki…

Yaşayarak kendi kendilerini keşfediyorlar. Biz sadece o zemini hazırlıyor, destekliyor, paylaşıyor ve onlara eşlik ediyoruz. Kişilikleri ile ilgili, hayatları boyunca yaşayabilecekleri olumsuzlukları minimuma indirmek için, ön müdahalede bulunuyoruz.

Drama çalışmaları okulumuzda çeşitli kutlamalar ve etkinlikler dâhilinde uygulanan bir gösteri niteliği taşıdığı gibi eğitim amaçlı birçok etkinlik için de kullanılır. Birçok eğitimcinin de söylediği gibi drama aktiviteleri çocukların çok keyif aldığı aktiviteler olmalarının yanı sıra çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve dil gelişimlerini doğrudan etkileyen ( bu nedenle çocukların gelişimleri için çok yarar sağlayan) aktivitelerdir. Çocuklar kendilerini başka bir karakterin yerine koyduklarında farklı bir pencereden dünyaya bakmaya başlarlar, o karakterin hislerini, düşüncelerini ve yaşadıklarını anlamaya çalışırlar, daha sonra da bunları yansıtırlar.

Çocukların kendileri dışındaki bir karakteri anlamaya çalışmaları onların empati yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olduğu gibi gerçek dünyayı daha iyi algılamalarını sağlar.

 

 


Yukarı Çık ↑