“Erken Çocukluk Eğitiminde yer alan fen ve doğa etkinlikleri çocukların yaşamla buluşmasıdır.”

Fen ve doğa çalışmaları çocukların gelişimlerine yardım etmesi, onların hayata karşı
tavırlarında değişiklikler meydana getirmesi, davranışlarını etkilemesi, ilgi alanlarını
genişletmesi, onlara, daha etkili düşünme yollarını öğretmesi, problem çözme yeteneklerini
geliştirmesi açısından önemlidir.

Çocuklara hazır bilgi vermeyip, keşfetmeyi, düşünmeyi, araştırmayı ve denemeyi öğreten, böylece sonuca kendisinin varmasını sağlayan fen-doğa programı, dokun, dene ve öğren ilkeleriyle çocuklarımızın yaşayarak ve keşfederek öğrenmelerini hedefler.

Çocuklarımız doğayla ne kadar etkileşim içindeler?

Çevrelerinde ki değişimlerin ne kadarını fark edebiliyorlar? Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza doğa sevgisini aşılamak, kendi sebzelerini yetiştirmek, küçük canlıları, kuşları gözlemlemek için doğa çalışmalarının işleyişi çok önemlidir.

Kendi fasulyelerimizi, maydanozlarımızı, domateslerimizi, biberlerimizi yetiştiriyoruz. Kuşların kışın beslenmeleri için kuş evleri hazırlıyoruz.

Ekolojik sistemi tanıyor ve bizim için ne kadar önemli olduğunu öğreniyoruz.

Yaz – kış devam eden Tarım Atölyesi çalışmalarımız ile çocukların büyük şehirlerde minimum etkileşim içinde bulundukları doğayı daha yakından tanımaları ve sürekli etkileşim içinde olmalarını amaçlıyoruz.

Parmak izlerimiz aynı mı? Derimiz bizi nasıl korur?

Yağmur yağdırabilir miyiz? Hangisi daha sıcak? Tırtıl nasıl kelebek oldu? Balıklara ne oldu? Kokular hareket eder mi? Limondan pil yapabilir miyiz?

Çiçeğimiz nasıl renklendi? Yanma için oksijen gerekli mi? Mikroplar nasıl yayılıyor? Dişlerimiz neden çürür? ve bunlar gibi daha pek çok sorunun cevabı…

Fen ve Doğa Atölyesinde çocuklarımızla buluşup onları yaşayarak bilgilendiriyor.

 


Yukarı Çık ↑