En Miniklerimizin Sınıfıdır

Özellikleri; Çocuğun yürümesi hız kazanır. Koşar, zıplar, geri geri yürür ve koşarken dönemeçleri hızla dönebilir. Merdiven çıkma gibi hareket becerileri gelişir. Dikkati kısa sürelidir. Bu dönemde çocukta benlik kavramının ilk tuğları atılır. Bunun yanında biz/siz kavramlarını da öğrenmeye başlar. Cinsiyetleri ayırabilir. Rol oyunlarını çok sever ve diğer çocuklarla oyun oynamaya bu dönemde başlar.

Doğru zamanda uygun ortamda akranlarıyla buluşmazsa yaş ilerledikçe yaşıtlarıyla iletişim kurması güçleşir. Oyuncaklarıyla ilgisi çevresini tanıma kaynaklı olduğu için, onlarla çok az oynayıp, gündelik yaşamda kullandığımız eşyalarla daha çok ilgilenir. Boş kutular, iç içe geçen halkalar, renkli küpler, yastıklar, yumuşak hayvanlar ilgi duyabileceği oyuncaklardır.

Çocuğun hayal dünyası geliştiği için oyun sırasında oyuncaklarını yaratıcı bir şekilde kullanabilir.
Örneğin; legolarla ev yapan çocuk dikdörtgen şeklindeki küçük kutucukları yan yana dizerek evin etrafını çevreler. Yani bu kutucukları bahçe duvarı olarak kullanır. Artık tuvalet kaçırması da azalmıştır. Kısa cümleler kurmaya başlamıştır. Giysilerinin düğmelerini açmayı öğrenmiştir. Dış dünyada gördüğü her şeye ilgi duyar, yapmak istedikleri engellenince hırçınlaşır.

Bunu ağlama ve tepinme davranışları ile gösterir. Özellikle doğru dialog kurulumazsa hırçın ve inatlaşma tepkileri daha sık görülür. Bu dönemde yetişkin cezalandırıcı bir tavır takınırsa, çocuk isteklerini yaptırmak için olumsuz davranışlarını sürdürür.

Korkutmayın, cezalandırmayın ve zıtlaşmayın.
Bu davranışların kendisi değiştirmeye çalıştığınız olumsuz davranışların yerleşmesine neden olabilir.


Yukarı Çık ↑