Gelişim Çocuk Anaokulu  1,5 - 3 yaş grubu ( 18 - 36 aylık ) çocuklarımıza, hafta içi (Anne ve çocuğun tercihine göre ya da tatlı bir alıştırma dönemi geçirmek adına) haftanın 5 yarım günü, 3 yarım günü, 2 yarım günü, saatlik bakım veya 5 tam günü, 3 tam günü, 2 tam günü, gibi farklı seçeneklerimiz ile 18-27 ve 28-36 aylık iki ayrı gruptan oluşan sınıflarımız maksimum 12 kişilik gruplardan oluşur.

Gruplarımızda iki çocuk gelişim uzmanı bulunmaktadır.

Çalışan anne-babaları hedefleyerek esnek uzun çalışma saatlerinde hizmet verir. Normal rutin bir günümüz 9:00 da başlar ve sizin tercihinize göre 13:00 ya da 16:30 da sona erer. Hafta içi programı, serbest oyun ve kahvaltı sonrası, her sabah spor aktiviteleri ile başlar.

 

PLAY GROUP  (OYUN GRUBU) NEDİR?

 

Play- group (OYUN GRUBU), 18-36 aylık çocukların , anne kucağından ayrılıp artık sınıf içinde bir eğitmenle beraber vakit geçirmeye doğru attıkları ilk adımdır. Çocuklar ve anneler/ bakıcı ablalar, çocuğun alışma sürecine göre , birkaç hafta süre zarfında Gelişim Çocuk oyun grubunda beraber vakit geçirmektedirler. Alıştırma dönemi tamamlandıktan sonra çocuklar play group'ta sadece eğitmenlerin gözetiminde kalabilmektedirler. Bu süre boyunca çocukların bilişsel ve dil gelişimleri desteklenmektedir. Çocuklar yeni kelimeler öğrenme , kendi isteklerini daha iyi ifade etme, tuvalet eğitimi , bir grup bütünlüğü yakalayıp beraber oyun oynama , beraber yemek yeme, birbirleriyle iletişime girme gibi alanlarda gelişim göstermektedirler.

 

AKTİVİTELERİMİZ

Sabah jimnastiği

Sabah kahvaltısından sonra çocuklarımızla jimnastik yaparak güne başladığımız aktivitedir..

 

 

 

Serbest Oyun

Serbest oyunlar ilk alıştırma döneminde anneler ile birlikte sınıftaki ilgi köşelerinde veya bahçede öğretmen eşliğinde oynanır.

Oyun zamanı çocuklarımızın tüm gelişim alanlarının desteklendiği değerli bir zaman dilimidir. Bu düzende hazırlanmış olan oyun odalarında çocuklar tercih ettikleri köşelerde eğitimci desteği doğrultusunda oyunlar oynarlar.

 

Anadili Etkinliği

Çocukların anadilini güzel ve akıcı konuşması, kendi diline ait sesleri doğru çıkarması, dinleme becerisi kazanması, düşünmesi ve kendini ifade edebilme açısından çok önemli bir etkinliktir. Çocuklarımızın dil gelişimini destekleyen sohbet, tekerleme, bilmece, şiir, parmak oyunları, hikaye gibi eğlenceli ve eğitici aktiviteleri içeren zamandır

 

 

Sanat Etkinliği

Yıllık program dahilindeki konuları pekiştirici, küçük motor kas gelişimini destekleyici hamur, yırtma-yapıştırma,  pastel boya , kuru boya , sulu boya çalışmaları ,makas kullanma aktiviteleri yapılır.

Makas ile yapılacak aktiviteler çocukların kas gelişimleri takip edilerek yıllık programın sonuna doğru yaptırılmaya başlanır.

 

İngilizce

Hergün 15 dakika MÜZİKLİ- 10 dakika oyunlu - 10 dakika  işitsel anlatımlı kendi grup öğretmenlerinin gözetiminde İngilizce öğretmeni eşliğinde ingilizceye ısınmayı destekleyen çalışmalar yapılır.

 

Drama-Dans-Müzik

Müzik çocuğa aktif bir biçimde dinlenmeyi ve duymayı öğretir. Müzik aletleriyle ritim, vuruş, tempo, melodi gibi müziğin temel kavramlarını öğrenir.Farklı müziklerle şarkı söylemek dans etmek, çocukların    fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerini geliştirir. Drama yoluyla çocuklarımız konuşma yeteneklerini geliştirir. Sosyal becerilerini artırır.     

 Play groupta çocuklarımızla konulara uygun şarkılar söylenmekte, müzik dinletisi yapılmakta, müzik eşliğinde çeşitli  hayali drama, yaratıcı drama,konulu drama, hikaye dramatizasyonları  yapılmaktadır.

 

Mutfak Etkinliği

Pamuk eller mutfakta J Özellikle beslenme problemi yaşayan çocuklarımızda farklı yemekleri kendimiz yapıp pişirip yiyelim şeklindeki motivasyonla hem eğleniyor, hem öğreniyor , hem de sağlıklı gıda tüketmenin öneminden bahsedilip nitelikli zaman geçiriyoruz.

 

Oyun

Çocukların yaşlarına uygun egzersiz ve müzikli oyun spor sevgisini geliştirir. Güç, dayanıklılık esneklik ve vücut koordinasyonu sağlanır. Müzikle birlikte yapılan hareketler çocukların dikkat, konsantrasyon, fiziksel kabiliyet, esneklik ve kendilerine olan güveni arttırmayı hedeflemektedir.

Serbest oyunlar ilk alıştırma döneminde sınıftaki ilgi köşelerinde veya bahçede öğretmen eşliğinde oynanır. Çocukların yaş seviyelerine göre de hareketli ve sakin oyunlar da oynanmaktadır. ( Tavşan kaç, kurt baba, kırmızı balık vs.)

Yemek

Tüm gün programa katılan çocuklarımız için sabah kahvaltısı-öğle yemeği -ikindi kahvaltısı; yarım gün okulumuza katılan çocuklarımız için sabah kahvaltısı ve öğle yemeği servis edilir. Yemek saatinde çocuklarımız lezzetli yemekleri yerken grup ile birlikte yemek masasına oturma, sıra bekleme, sofra kurallarına uyma gibi becerilerini de böylelikle gelişir
 

 

 

OKULA ALIŞMA DÖNEMİ

Anne, baba ya da çocuğun güvendiği bir kişi, çocukla birlikte okulda bulunabilir. Zaman içerisinde, çocuk ve öğretmenleri arasında sevgi, saygı ve güvene dayalı bir ilişki gelişir. Bu ilişki kurulduğu anda çocuk, anne ve babasından ayrılıp okulda tek başına kalmaya hazır hale gelir. Bu dönemin gereğinden fazla uzaması halinde eğitimcilerimiz ile birlikte etkili çözüm yolları aranır.

 


Yukarı Çık ↑